SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 3818750
*
nr 381 8750
Kaffeskedar
20 st, olika, silver
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/10 20:41:34
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar olika silver ädelmetall
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, GEWE, 1963. Längd: 10..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:25
-
3371 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm, ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:16
*
Kaffeskedar
nr 381 8750
Kaffeskedar
20 st, olika, silver
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/10 20:41:34 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar olika silver ädelmetall
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, GEWE, 1963. Längd: 10..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:25 -
3371 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm, ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:16